Kolping w Afryce – projekty kształceniowe dla młodych ludzi

Dzieło Kolpinga w Afryce Południowej, podobnie jak Kolping w Polsce, prowadzi projekty dedykowane młodym ludziom. Takim projektem jest „Work Opportunity Program” realizowany w 2020 r. Z oferty  projektu  w tym czasie skorzystały aż 384 młode osoby. Projekt jest ukierunkowany przede wszystkim na wzmocnienie wykształcenia zawodowego u osób, które nie ukończyły szkół średnich. Ale ścieżka udziału w projekcie ma dwa tory – z jednej strony oferuje konkretne kusy zawodowe, trwające od trzech do sześciu miesięcy, a z drugiej strony rozwija i wzmacnia tzw. „umiejętności miękkie”, czyli kompetencje społeczne. W ramach „programu umiejętności życiowych”, młodzi ludzie uczą się wyrażać swoje emocje, życzenia i nadzieje. W grupie rozwijają pewność siebie, empatię i inne umiejętności, np. podejmowania decyzji i konstruktywnego radzenia sobie z problemami. Dla wielu uczestników jest to pierwsza okazja do wyrażenia własnych oczekiwań i marzeń, są słuchani i obdarzani zaufaniem. Dzięki temu nabywają pewności siebie, co w połączeniu z konkretnymi umiejętnościami zawodowymi, pomaga w odnalezieniu wymarzonej pracy.  

Gugu Khumalo dorastała w biednej dzielnicy niedaleko Johannesburga. Jej matka opiekowała się nią najlepiej, jak potrafiła, ale oprócz szkoły musiała jeszcze wieczorami pracować w barze, żeby zarobić pieniądze. Po szkole zajmowała się dorywczymi pracami. Gdy miała dwadzieścia kilka lat, usłyszała o kursach WOP – to był punkt zwrotny w jej życiu. “Dzięki Kolpingowi nauczyłam się, co jest naprawdę ważne w życiu: wierzyć w swoje cele i walczyć o lepsze życie.”  Mogła odbyć zaawansowane szkolenie w zakresie pedagogiki wczesnorozwojowej. Teraz Gugu pracuje dla organizacji, która wspiera opiekę nad małymi dziećmi w biednych rejonach. Ponieważ wie z własnego doświadczenia, że ​​dzieci z ubogich rodzin często mają słabe szanse na start. Naprawdę lubi swoją pracę, a entuzjazm Gugu jest zaraźliwy. Jej kolejny cel: Chciałaby opracować autorski program nauki przez zabawę, aby dzieci mogły rozwijać swój potencjał. „Cieszę się, że mogę pomagać dzieciom i zwiększać ich szanse”.

KOLPING chciałby rozszerzyć udany program wspomagający młode osoby w rozpoczęciu kariery zawodowej, również na regiony wiejskie, gdzie sytuacja jest jeszcze trudniejsza. Dlatego rozpoczął rozmowy z przedstawicielami rządu i społeczeństwa obywatelskiego, aby w szczególności pomóc młodym ludziom na obszarach wiejskich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *