Jak mówić, by nas słuchano

Dla wielu osób publiczne przemówienia  są źródłem ogromnego stresu i powodują dyskomfort. Przełamanie strachu przed takimi wystąpieniami przychodzi zwykle wraz z  doświadczeniem. Jeśli jednak dopiero zaczynamy warto poznać kilka zasad, dzięki którym nasza wypowiedź będzie ciekawa a my poczujemy się pewnie.

  • Ustal kto jest odbiorcą

Twoja wypowiedź powinna być skonstruowana w oparciu o znajomość jej odbiorcy. Od tego powinien zależeć język, jakiego użyjesz, a także sama treść przemówienia.

  • Postaw tezę i znajdź główne argumenty

W ten sposób ustalisz cel i uporządkujesz swoją wypowiedź. Najtrudniej jest zawsze zacząć, więc możesz także przygotować kilka zdań, którymi rozpoczniesz. Warto zapisać najważniejsze punkty wyraźnie na kartce, by w razie potrzeby móc do tego wrócić.

  •   Przećwicz wypowiedź

Możesz zrobić to przed lustrem. Zorientujesz się dzięki temu ile czasu zajmie twoje wystąpienie i co jeszcze warto poprawić. Warto wyłapać słowa które pojawiają się najczęściej i znaleźć ich synonimy, aby uniknąć powtórzeń.

  • Nie bój się improwizacji i nie przejmuj potknięciami

Nawet profesjonalni mówcy popełniają błędy. Jeżeli nie wszystko idzie zgodnie z planem, nie przejmuj się. Możesz w trakcie modyfikować swoje przemówienie.

Umiejętność przemawiania i argumentowania przydaje się w wielu sytuacjach życiowych. Warto ją więc ćwiczyć tak często, jak tylko mamy okazję i prosić słuchaczy o tzw. feedback. Za każdym kolejnym razem powinno stawać się to coraz łatwiejsze aż w końcu trema i stres całkowicie znikną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *