Dla wielu osób publiczne przemówienia są źródłem ogromnego stresu i powodują dyskomfort. Przełamanie strachu przed takimi wystąpieniami przychodzi zwykle wraz z doświadczeniem. Jeśli jednak dopiero zaczynamy warto poznać kilka zasad, dzięki którym nasza wypowiedź będzie ciekawa a my poczujemy się pewnie.
- Ustal kto jest odbiorcą
Twoja wypowiedź powinna być skonstruowana w oparciu o znajomość jej odbiorcy. Od tego powinien zależeć język, jakiego użyjesz, a także sama treść przemówienia.
- Postaw tezę i znajdź główne argumenty
W ten sposób ustalisz cel i uporządkujesz swoją wypowiedź. Najtrudniej jest zawsze zacząć, więc możesz także przygotować kilka zdań, którymi rozpoczniesz. Warto zapisać najważniejsze punkty wyraźnie na kartce, by w razie potrzeby móc do tego wrócić.
- Przećwicz wypowiedź
Możesz zrobić to przed lustrem. Zorientujesz się dzięki temu ile czasu zajmie twoje wystąpienie i co jeszcze warto poprawić. Warto wyłapać słowa które pojawiają się najczęściej i znaleźć ich synonimy, aby uniknąć powtórzeń.
- Nie bój się improwizacji i nie przejmuj potknięciami
Nawet profesjonalni mówcy popełniają błędy. Jeżeli nie wszystko idzie zgodnie z planem, nie przejmuj się. Możesz w trakcie modyfikować swoje przemówienie.
Umiejętność przemawiania i argumentowania przydaje się w wielu sytuacjach życiowych. Warto ją więc ćwiczyć tak często, jak tylko mamy okazję i prosić słuchaczy o tzw. feedback. Za każdym kolejnym razem powinno stawać się to coraz łatwiejsze aż w końcu trema i stres całkowicie znikną.