Jak pokonać prokrastynację

Zdalna praca i nauka postawiły nas przed zupełnie nowymi wyzwaniami. Obowiązki, które wcześniej wykonywaliśmy w specjalnie przygotowanych do tego miejscach teraz robimy w domu. Potrafi to obudzić naszego „wewnętrznego lenia”. Żeby chociaż trochę ułatwić ten trudny czas przedstawiamy kilka porad, które być może pomogą ci go pokonać.
  • Zorganizuj miejsce pracy
Wcale nie musisz mieć osobnego biura, żeby usprawnić pracę. Wystarczy dobrze przygotowane biurko. Leżące dookoła rzeczy będą cię rozpraszać dlatego zadbaj o porządek. Nie zapomnij o dobrym oświetleniu i wygodnym krześle lub fotelu. Zanim zaczniesz przygotuj wszystkie potrzebne rzeczy. Nie zapomnij o herbacie, kawie i ulubionych przekąskach. 
  • Oddziel dzień od nocy
Jest to szczególnie ważne teraz, kiedy cały czas spędzamy w domu, a dni i tygodnie wydają się zlewać w całość. Spróbuj więc zachować pozory. Po obudzeniu przygotuj się tak, jakbyś miał zaraz wyjść z domu i przenieś się z kanapy do stanowiska pracy. Po zakończeniu również postaraj się zmienić miejsce. Staraj się nie dopuścić do sytuacji, w której pracujesz z laptopem w łóżku. 
  • Wyznacz godziny pracy i przerwy
Spróbuj wytyczyć sobie konkretny czas pracy czy nauki i trzymaj się grafiku. Pomoże ci to rozplanować wszystkie obowiązki. Jeżeli ich ilość cię przytłacza, ustal, że po każdych 30 minutach pracy zrobisz sobie kwadrans przerwy. Jeśli masz kilka różnych rzeczy do zrobienia spróbuj je ze sobą przeplatać. Nie znudzisz się wtedy tak szybko.
  • Nie odkładaj rzeczy na później
Ustal sobie, że zadania, które zajmują mniej niż 5 minut wykonasz od razu. Jednorazowo nawet nie zauważysz tego czasu ale dzięki temu nie dopuścisz do sytuacji, gdzie takich krótkich zadań nazbiera się wiele. Bardziej wymagających rzeczy również nie odkładaj w czasie. Im dłużej będziesz zwlekał tym ciężej będzie się do tego zabrać.
  • Małe kroki
Jeżeli nadal nie umiesz zebrać się do pracy, spróbuj rozbić zadanie na mniejsze części. Na początku ustal sobie na przykład, że tylko włączysz komputer. Potem, że tylko zaczniesz. Na bieżąco stawiaj sobie małe cele.
  • Odpocznij!
Przepracowany, zestresowany i zmęczony nic nie zdziałasz. Dobrze się wyśpij, wyjdź na spacer czy weź dzień wolnego. Zadbaj o swoją psychikę a twój mózg odwdzięczy się pracą z podwójną mocą. 

 

I na koniec… co to jest prokrastynacja?
Prokrastynacja lub zwlekanie, czy też ociąganie się (z łac. procrastinatio – odroczenie, zwłoka) – tendencja, utożsamiana z odwlekaniem, opóźnianiem lub przekładaniem czegoś na później, ujawniająca się w różnych dziedzinach życia.
Wikipedia, wolna encyklopediahttps://pl.wikipedia.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *