Cyberbezpieczeństwo

Co jakiś czas media obiegają informacje o atakach hakerskich i wyciekach danych. Są to najczęściej informacje, które sami udostępniliśmy w sieci. Podczas zdalnej pracy i nauki zostaliśmy zmuszeni do korzystania z wielu rozwiązań, które w przyszłości mogą mieć negatywne skutki. Dziś prezentujemy kilka porad jak zabezpieczyć swoją działalność w sieci.
  • Korzystaj wyłącznie z bezpiecznych stron
Nazwy witryn korzystających z szyfrowania połączenia poprzedzone są w polu przeglądarki skrótem „https”. O ich bezpieczeństwie świadczyć może również symbol zamkniętej kłódki lub tarczy bądź zielony kolor na pasku przeglądarki. Po kliknięciu w nie możemy sprawdzić szczegóły systemów bezpieczeństwa, z których korzysta witryna. Szczególnie warto zwróć na to uwagę podczas zakupów w sieci
  • Używaj programów antywirusowych i szyfrujących połączenie internetowe
Wiele z nich można pobrać zupełnie darmowo z oficjalnych stron. Nie zastąpią nam całkowicie ostrożności, jednak mogą ograniczyć ryzyko wgrania szkodliwego oprogramowania. Programy oferujące VPN, czyli szyfrowanie połączenia, zapobiegają również gromadzeniu danych i namierzeniu nas przez wyszukiwarkę.
  • Nie udostępniaj nigdzie wrażliwych danych
Dotyczy to również prywatnych wiadomości i rozmów. Staraj się nigdzie nie podawać danych umożliwiających rozpoznanie cię, takich jak np. numer pesel, numery dokumentów czy kart płatniczych. Wszelkiego rodzaju próby wyłudzenia tych danych zgłoś niezwłocznie. W razie wycieku danych nie będziesz miał kontroli nad tym, gdzie trafią i jak zostaną wykorzystane.
  • Nie otwieraj maili z nieznanych źródeł
Hakerzy często podszywają się pod banki, firmy kurierskie czy nawet instytucje rządowe. Zanim otworzysz taką wiadomość i zawarte w niej linki, upewnij się, że ich nadawca rzeczywiście jest tym za kogo się podaje. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, skonsultuj się z daną instytucją i w ostateczności zgłoś i zablokuj nadawcę.
  • Aktualizuj regularnie hasła i korzystaj z logowania dwuskładnikowego
Staraj się, żeby używać wyłącznie silnych haseł zawierających wielkie i małe litery, cyfry oraz znaki specjalne. Nie stosuj tych samych haseł i loginów we wszystkich serwisach. Jeżeli masz problem z ich wymyśleniem, możesz skorzystać z losowego tworzenia haseł, które oferuje np. Google. Logowanie dwuskładnikowe wymusza na nas potwierdzenie swojej tożsamości z innego urządzenia, co znacznie utrudnia kradzież konta.
  • Twórz kopie zapasowe
Zapisuj je w różnych miejscach. Dzięki temu, nawet w przypadku awarii, nie utracisz swoich danych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *