Przepis na skuteczny zespół

Czy taki przepis istnieje? Według dr Mereditha  Belbina brytyjskiego badacza i autora teorii ról zespołowych (ang. team role theory) – tak, taki model istnieje. Jego badania pokazały, że na sukces zespołu składa się nie tylko wykształcenie i umiejętności osób tworzących grupę, ale również odpowiednie dopasowanie ich cech osobowościowych pod kątem przydatności do funkcjonującego zespołu. Żeby właściwie “dopasować” się do odpowiedniej roli w zespole, trzeba poznać samego siebie i określić swoje naturalne predyspozycje. Takie zadanie otrzymali uczestnicy warsztatów współpracy zespołowej, które odbyły się w dniach 25-26 listopada, w podkrakowskiej Luborzycy. Jednym z punktów warsztatów było budowanie wieży – ćwiczenie praktyczne, które w naturalny sposób pokazuje predyspozycje “budowniczych” do poszczególnych ról w zespole. Czujne oko pani psycholog prowadzącej zajęcia i obserwującej uczestników w trakcie procesu tworzenia pozwoliło – na podstawie zachowań, rozmów, zaangażowania w poszczególne czynności powstawania budowli – określić cechy i role w zespole poszczególnych uczestników. Wszystko to odbywało się w atmosferze doskonałej zabawy, pełnej zapału i ciekawych pomysłów.

Właściwe określenie swojej roli w zespole to ważna umiejętność i kompetencja społeczna, która przekłada się na sukcesy zawodowe, a co za tym idzie sprawia, że dobrze czujemy się w grupie i naturalnie wykorzystujemy swój potencjał do budowania sukcesu grupy i swojego indywidualnego.

Poniżej lista ról zespołowych (wg. Mereditha Bebina) wraz z krótką charakterystyką poszczególnych ról (źródło Wikipedia):

Kreator (rola intelektualna)

Wkład w zespół: Kreatywny i obdarzony wyobraźnią. Kreuje idee i myśli poza schematami.

Dopuszczalne słabości: Może ignorować sprawy poboczne. Może być zbyt zajęty swoimi myślami, aby skutecznie się komunikować.

Poszukiwacz Źródeł (rola socjalna)

Wkład w zespół: Otwarty i entuzjastyczny. Bada możliwości i rozwija sieć kontaktów.

Dopuszczalne słabości: Nadmiernie optymistyczny. Szybko traci zainteresowanie, gdy minie pierwszy entuzjazm.

Koordynator (rola socjalna)

Wkład w zespół: Dojrzały i pewny siebie. Dostrzega talenty i klaryfikuje cele. Efektywnie deleguje.

Dopuszczalne słabości: Może być postrzegany jako manipulator. Może delegować również swoją pracę.

Lokomotywa (rola zadaniowa)

Wkład w zespół: Stawia wyzwania i dobrze funkcjonuje pod presją. Ma siłę sprawczą i odwagę do przezwyciężania przeszkód.

Dopuszczalne słabości: Ma skłonności do prowokacji i może urażać uczucia innych.

Ewaluator (rola intelektualna)

Wkład w zespół: Poważny, strategiczny i wnikliwy. Widzi wiele opcji i celnie osądza

Dopuszczalne słabości: Może być nadmiernie krytyczny.

Dusza Zespołu (rola socjalna)

Wkład w zespół: Dobrze współpracuje. Słucha, buduje relacje i łagodzi tarcia.

Dopuszczalne słabości: Niezdecydowana w kryzysowych sytuacjach. Unika konfliktów.

Implementer (rola zadaniowa)

Wkład w zespół: Praktyczny, niezawodny, efektywny. Umiejętnie organizuje pracę, którą należy wykonać

Dopuszczalne słabości: Może być nieelastyczny. Powolny w odpowiedzi na nowe możliwości.

Perfekcjonista (rola zadaniowa)

Wkład w zespół: Pracowity i sumienny. Wyszukuje błędy, poprawia je i udoskonala proces.

Dopuszczalne słabości: Ma tendencje do nadmiernego zamartwiania się. Niechętnie deleguje.

Specjalista (rola intelektualna)

Wkład w zespół: Ukierunkowany i samo-motywujący się. Dostarcza unikalną wiedzę i umiejętności.

Dopuszczalne słabości: Wnosi wkład w wąskiej dziedzinie. Rozwodzi się nad specjalistycznymi problemami.