Podsumowanie wakacji Aktywnych Młodych

Lato dobiegło końca, a wraz z nim wakacyjne lenistwo. Ciesząc się pierwszymi promieniami jesiennego słońca podsumujmy ostatnie pracowite dwa miesiące w projekcie Aktywni Młodzi.

Lipiec

Trzy grupy młodzieży miały okazję wziąć udział w wyjazdowych treningach umiejętności interpersonalnych. Dwie z nich w tym celu odwiedziły Kościelisko, jedna Murzasichle.  Łącznie 21 osób podczas pierwszego z trzech dni zajęć poznało swoje mocne i słabe strony, nauczyło się zasad autoprezentacji i integracji z grupą. Drugi dzień w całości poświęcony był komunikacji, konstruktywnej krytyce, motywacji i kompetencjom liderskim. Na koniec wyjazdu uczestnicy skupili się na międzykulturowości, otwartości i tolerancji. Podobnym wartościom poświęcone zostały dwa śniadania międzykulturowe i wizyta w Salezjańskim Parku Edukacji Globalnej „Wioski Świata”. Zdalnie odbyła się Akcja Motywacja, czyli spotkanie z mówcą motywacyjnym. Trzy osoby skorzystały w lipcu ze wsparcia doradcy zawodowego. Wielu uczestników kontynuowało także wolontariaty, między innymi w Fundacji Straż Obrony Praw Zwierząt, Centrum Profilaktyki i Edukacji Społecznej PARASOL i lokalnych Rodzinach Kolpinga.

Sierpień

Kolejne dwie grupy odwiedziły Kościelisko i Murzasichle podczas treningów umiejętności interpersonalnych. Aż cztery razy odbyły się trwające po dwa dni warsztaty współpracy zespołowej, podczas których uczestnicy poznali zasady pracy i współpracy w grupie, role zespołowe i techniki komunikowania. Nauczyli się również, jak być dobrym liderem swojego zespołu, jak budować relacje ze swoimi współpracownikami i jak radzić sobie ze stresem. Więcej o roli lidera mieli możliwość dowiedzieć się uczestnicy warsztatów dla liderów społecznych. Poznali oni również sposoby organizowania fundraisingów, akcji społecznych i lokalnych inicjatyw. Część uczestników rozpoczęła wolontariaty w Polskim Związku Niewidomych i Stowarzyszeniu Rekonstrukcji Historycznej Najemcy Bocheńscy.
Po ciężkim początku roku dobrze było w końcu zobaczyć się bez pośrednictwa komputera. Nie zwalniamy tempa – w przyszłych miesiącach na naszych uczestników czekać będą kolejne zajęcia, które pomogą im rozwinąć kompetencje społeczne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *