Co różni lidera od managera?

Często pojęcia “lider” i “manager” używane są zamiennie, jednak nie jest to właściwe. Lider i manager to dwie różne funkcje, które mogą się łączyć. Obie wymagają wielu kompetencji społecznych, umiejętności organizowania pracy i wysłuchiwania potrzeb innych. Dziś przyjrzymy się temu, co różni te dwie funkcje.
Manager
Manager to osoba, która sprawuje kierownicze stanowisko i dowodzi jakąś grupą ludzi. Zawsze jest formalnym przywódcą. Jego głównym zadaniem jest planowanie i kontrolowanie pracy swojego zespołu. Musi on być dobrze zorganizowany, mieć dobry kontakt z podwładnymi i umiejętnie się z nimi komunikować. Jego celem jest wykonanie zadania przy pomocy pracujących dla niego osób. Motywuje on je za pomocą różnych środków, żeby efekt ich wspólnej pracy był jak najlepszy. Umiejętności managera można się nauczyć.
Lider
Liderem nie zawsze jest osoba, która formalnie dowodzi jakąś grupą. Może to być charyzmatyczny współpracownik, za którego pomysłami reszta chętnie podąża. Jego rolą jest przede wszystkim inspirowanie zespołu. Nie musi on postępować według ustalonego planu, raczej wskazuje pozostałym kierunek działania. Lider skupia się bardziej na ludziach niż na konkretnych działaniach. Jest powiernikiem swojego zespołu – jego członkowie wiedzą, że mogą mu zaufać nie tylko w sprawach zawodowych. Pomaga on swojej grupie rozwijać się niezależnie od stawianych jej celów. Jego umiejętności są raczej wrodzone, ciężej jest się ich nauczyć, jednak nie jest to niemożliwe.
 
Najprostszym wyjaśnieniem różnic  między tymi dwiema funkcjami  jest stwierdzenie, że za liderem ludzie podążają, a dla managera pracują. Nie oznacza to jednak, że któraś z nich jest lepsza. Mogą i powinny się one swobodnie przenikać. Liderem można być nie tylko w sytuacjach formalnych i zawodowych, ale także na przykład w grupie swoich znajomych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *