Sztuka kompromisu

Kompromis to metoda rozwiązywania konfliktów, polegająca na wypracowaniu wspólnego rozwiązania przy udziale wszystkich stron konfliktu i pogodzeniu sprzecznych interesów. Z jednej strony wydaje się on być sprawiedliwy, z drugiej mało zadawalający, bo przecież wszyscy muszą z czegoś zrezygnować. Nie jest to sposób idealny, jednak w wielu przypadkach może się sprawdzić.
Kompromis osiągany jest wspólnie przy ustępstwach ze strony wszystkich uczestników konfliktu. Przed rozpoczęciem negocjacji warto szczerze porozmawiać, może się przecież okazać, że interesy obu stron da się pogodzić i nie będzie potrzeby szukania innego rozwiązania. Jeżeli jednak to zawiedzie, możemy przystąpić do pracy nad kompromisem.  Musimy być zdecydowani, co chcemy osiągnąć i co w tym jest dla nas najważniejsze. Żeby kompromis mógł się udać, obie strony muszą być pewne, że to, z czego rezygnują, jest równe. Jeżeli czujemy, że odpuszczamy więcej niż druga osoba, będziemy czuć się poszkodowani, a przecież chodzi nam o porozumienie, z którego wszyscy będą zadowoleni. Przydać się tu może ktoś bezstronny, kto będzie w stanie ocenić sprawiedliwość takiego układu, tak aby każdy czuł się wysłuchany i uwzględniony. Czasem jednak sytuacja wymaga udzielenia jednej odpowiedzi i celu nie da się osiągnąć dzieląc po równo. Takim przypadkiem jest na przykład wyjazd na konferencję dla jednej osoby. W takim wypadku warto zaproponować „poszkodowanemu” coś w zamian, co wynagrodzi mu ustępstwo.
Kompromis znajduje się pomiędzy oczekiwaniami co najmniej dwóch osób, co znaczy, że zadowala wszystkich „po trochu”. Nie może więc być stałym rozwiązaniem, a uciekać się do niego powinno się dopiero w ostateczności. W przypadku kiedy takie rozwiązanie stosujemy często, warto zastanowić się, czy ma to sens i poszukać prawdziwego podłoża problemu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *